Vishay/Dale CRCW06035K11FKEC
CRCW06035K11FKEC picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06035K11FKEC
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.11K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW06035K11FKEC.pdf
Availability of CRCW06035K11FKEC
QUANTITY
CRCW06035K11FKEC Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06035K11FKEC
Internal Part NumberEIS-CRCW06035K11FKEC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06035K11FKEC
Related LinksCRCW0603, CRCW06035K11FKEC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06035K11FKEC Details Description
Related parts for CRCW06035K11FKEC
INTERFACE MODULE 37POS PNL MNT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V Y5V RADIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Crystal 12.2880MHz 30ppm 12pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD datasheet.pdf
NYLON INSL BRAZD SEAM RING TONGU datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ24B datasheet.pdf
CRYSTAL 11.0592 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf