Vishay/Dale CRCW06035K23FKTA
CRCW06035K23FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06035K23FKTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.23K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW06035K23FKTA.pdf
Availability of CRCW06035K23FKTA
QUANTITY
CRCW06035K23FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06035K23FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW06035K23FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.23k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06035K23FKTA
Related LinksCRCW0603, CRCW06035K23FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06035K23FKTA Details Description
Related parts for CRCW06035K23FKTA
CABLE TIE INTERMED GRN 11.4" datasheet.pdf
IC RESET CIRCUIT 2.55V OD SOT-23 datasheet.pdf
3 ROW R/A RECEPTACLE SOLDER datasheet.pdf
CAP CER 36PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 2X1 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
RES 280 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 2.5W 10% RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 24PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
QUAD-LEVEL 3MM T1 G-G-R-R datasheet.pdf