Vishay/Dale CRCW06035R60FKEA
CRCW06035R60FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06035R60FKEA
Brief Description
RES SMD 5.6 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW06035R60FKEA.pdf
Availability of CRCW06035R60FKEA
QUANTITY
CRCW06035R60FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06035R60FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW06035R60FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06035R60FKEA
Related LinksCRCW0603, CRCW06035R60FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06035R60FKEA Details Description
Related parts for CRCW06035R60FKEA
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTER 6A datasheet.pdf