TE Connectivity DQ1280-4R7M
DQ1280-4R7M picture photo
Mfg. Part Number
DQ1280-4R7M
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 13.5A 16 MOHM
Datasheet Download
DQ1280-4R7M.pdf
Availability of DQ1280-4R7M
QUANTITY
DQ1280-4R7M Order Process
Ship out your order
Specifications of DQ1280-4R7M
Internal Part NumberEIS-DQ1280-4R7M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDQ1280, Coev
Material - Core-
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating13.5A
Current - Saturation13.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)16 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.504" L x 0.504" W (12.80mm x 12.80mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DQ1280-4R7M
Related LinksDQ128, DQ1280-4R7M Datasheet, TE Connectivity Distributor
DQ1280-4R7M Details Description
Related parts for DQ1280-4R7M
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16DIP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 16A 250V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTING datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 9.5A 19 MOHM SMD datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf