Vishay/Dale CRCW06035R60JNEB
CRCW06035R60JNEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06035R60JNEB
Brief Description
RES SMD 5.6 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW06035R60JNEB.pdf
Availability of CRCW06035R60JNEB
QUANTITY
CRCW06035R60JNEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06035R60JNEB
Internal Part NumberEIS-CRCW06035R60JNEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06035R60JNEB
Related LinksCRCW0603, CRCW06035R60JNEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06035R60JNEB Details Description
Related parts for CRCW06035R60JNEB
CONN SNAP SPADE #10 18-22AWG datasheet.pdf
IC REG LDO 4.85V 0.2A TO92-3 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT MULT MONO 20PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125 EXTEND datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 9.1 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf