Vishay/Dale CRCW06035R90FKTA
CRCW06035R90FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06035R90FKTA
Brief Description
RES SMD 5.9 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW06035R90FKTA.pdf
Availability of CRCW06035R90FKTA
QUANTITY
CRCW06035R90FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06035R90FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW06035R90FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06035R90FKTA
Related LinksCRCW0603, CRCW06035R90FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06035R90FKTA Details Description
Related parts for CRCW06035R90FKTA
RES SMD 62K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 5W AXIAL datasheet.pdf
IC GATE XOR/XNOR TRIPLE 16SOEIAJ datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 5MM-100MM WIR MOD datasheet.pdf
FF TAB HOUSING 2X11P datasheet.pdf
JUN-POW-TIM GEH 6P datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR SBL2E datasheet.pdf
CABLE 10COND 18AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CAP CER 62PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf