Vishay/Dale CRCW060366K5FKEAHP
CRCW060366K5FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW060366K5FKEAHP
Brief Description
RES SMD 66.5K OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
CRCW060366K5FKEAHP.pdf
Availability of CRCW060366K5FKEAHP
QUANTITY
CRCW060366K5FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW060366K5FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW060366K5FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)66.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW060366K5FKEAHP
Related LinksCRCW06036, CRCW060366K5FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW060366K5FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW060366K5FKEAHP
FIXED IND 120NH 210MA 900 MOHM datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER 3-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 6A 125V datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 450MA 330 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 3.6864MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 270MA 1.8 OHM datasheet.pdf