Vishay/Dale CRCW060368R1FKEAHP
CRCW060368R1FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW060368R1FKEAHP
Brief Description
RES SMD 68.1 OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
CRCW060368R1FKEAHP.pdf
Availability of CRCW060368R1FKEAHP
QUANTITY
CRCW060368R1FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW060368R1FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW060368R1FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW060368R1FKEAHP
Related LinksCRCW06036, CRCW060368R1FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW060368R1FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW060368R1FKEAHP
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS 7/16 4-20 MA datasheet.pdf
OSC XO 135.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 108W datasheet.pdf
ASSY PIN TYPE C EUROCARD 5ROW datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 8.7A 9.9 MOHM datasheet.pdf
CONNECTOR PIN RIGHT ANGLE SOLDER datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 20% 630VDC datasheet.pdf