Vishay/Dale CRCW06036K20FKEB
CRCW06036K20FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06036K20FKEB
Brief Description
RES SMD 6.2K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW06036K20FKEB.pdf
Availability of CRCW06036K20FKEB
QUANTITY
CRCW06036K20FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06036K20FKEB
Internal Part NumberEIS-CRCW06036K20FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06036K20FKEB
Related LinksCRCW0603, CRCW06036K20FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06036K20FKEB Details Description
Related parts for CRCW06036K20FKEB
RELAY TELECOM DPDT 2A 9V datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 12MHZ RRO 32QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 533MHZ 740TBGA datasheet.pdf
RES 1.42 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 324K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB CP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 78 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf