Vishay/Dale CRCW06036K20JNEAHP
CRCW06036K20JNEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06036K20JNEAHP
Brief Description
RES SMD 6.2K OHM 5% 1/4W 0603
Datasheet Download
CRCW06036K20JNEAHP.pdf
Availability of CRCW06036K20JNEAHP
QUANTITY
CRCW06036K20JNEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06036K20JNEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW06036K20JNEAHP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.2k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)