Vishay/Dale CRCW06036K80JNEAHP
CRCW06036K80JNEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06036K80JNEAHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.8K OHM 5% 1/4W 0603
Datasheet Download
CRCW06036K80JNEAHP.pdf
Availability of CRCW06036K80JNEAHP
QUANTITY
CRCW06036K80JNEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06036K80JNEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW06036K80JNEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06036K80JNEAHP
Related LinksCRCW06036, CRCW06036K80JNEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06036K80JNEAHP Details Description
Related parts for CRCW06036K80JNEAHP
IC GATE XOR 4CH 2-INP 16-DIP datasheet.pdf
MANUAL BENCH TOOL - IC AM6016151 datasheet.pdf
2 WAY HEADER VERT TALL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 2.9A 6.4 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
7+7 WAY MALE CRIMP S/BORE W HOOD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 5.1V 2X12V datasheet.pdf
MICRO 100C P 6" YEL NI datasheet.pdf
LED ARRAY WHITE datasheet.pdf
1800UF 100V 30X30MM 105C 5000H datasheet.pdf