Vishay/Dale CRCW06036K81FKEAHP
CRCW06036K81FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06036K81FKEAHP
Brief Description
RES SMD 6.81K OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
CRCW06036K81FKEAHP.pdf
Availability of CRCW06036K81FKEAHP
QUANTITY
CRCW06036K81FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06036K81FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW06036K81FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.81k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06036K81FKEAHP
Related LinksCRCW06036, CRCW06036K81FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06036K81FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW06036K81FKEAHP
RES SMD 24K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16DMP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf