Vishay/Dale CRCW06036M80JNTA
CRCW06036M80JNTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06036M80JNTA
Brief Description
RES SMD 6.8M OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW06036M80JNTA.pdf
Availability of CRCW06036M80JNTA
QUANTITY
CRCW06036M80JNTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06036M80JNTA
Internal Part NumberEIS-CRCW06036M80JNTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06036M80JNTA
Related LinksCRCW0603, CRCW06036M80JNTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06036M80JNTA Details Description
Related parts for CRCW06036M80JNTA
RES 750 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 80POS .8MM W/O BOSS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
BOARD DEMO AS5045 datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 56.9K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
S2C-SMT 3.50/20/90LF 1.5SN BK datasheet.pdf
Crystal 4.8000MHz 50ppm 20pF 150 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC-49S datasheet.pdf
CAP CER 30PF 1KV NP0 1111 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf