Vishay/Dale CRCW06036R20FNTA
CRCW06036R20FNTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06036R20FNTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.2 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW06036R20FNTA.pdf
Availability of CRCW06036R20FNTA
QUANTITY
CRCW06036R20FNTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06036R20FNTA
Internal Part NumberEIS-CRCW06036R20FNTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06036R20FNTA
Related LinksCRCW0603, CRCW06036R20FNTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06036R20FNTA Details Description
Related parts for CRCW06036R20FNTA
IC CPLD 10MC 15NS 28PLCC datasheet.pdf
TRANS NPN 20V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
IC SERIAL ADC LP 12BIT 20-TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .100" DBL datasheet.pdf
RES 475K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 5NS 256FPBGA datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 15V 0.8A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10K OHM 1% 50W datasheet.pdf