Vishay/Dale CRCW06036R20JNEA
CRCW06036R20JNEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06036R20JNEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.2 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW06036R20JNEA.pdf
Availability of CRCW06036R20JNEA
QUANTITY
CRCW06036R20JNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06036R20JNEA
Internal Part NumberEIS-CRCW06036R20JNEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06036R20JNEA
Related LinksCRCW0603, CRCW06036R20JNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06036R20JNEA Details Description
Related parts for CRCW06036R20JNEA
IDC CABLE - MPD30K/MC34M/MPD30K datasheet.pdf
SPACER MOUNTS LED T1 3/4 .350" datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/8-27NPT 4-20MA datasheet.pdf
IC REG FLYBACK INV ISO 16MSOP datasheet.pdf
CONN N JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES 665K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
VARISTOR 198V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
AC DRIVE, 575VAC 5HP 6.4A IP20 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 10V DRIVE CPT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 2.5V 100W datasheet.pdf