Vishay/Dale CRCW06036R49FKEAHP
CRCW06036R49FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06036R49FKEAHP
Brief Description
RES SMD 6.49 OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
CRCW06036R49FKEAHP.pdf
Availability of CRCW06036R49FKEAHP
QUANTITY
CRCW06036R49FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06036R49FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW06036R49FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.49
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06036R49FKEAHP
Related LinksCRCW06036, CRCW06036R49FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06036R49FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW06036R49FKEAHP
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
FIXED IND 47MH 16MA 162 OHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 80POS 3MM datasheet.pdf