Vishay/Dale CRCW06036R80JNEB
CRCW06036R80JNEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06036R80JNEB
Brief Description
RES SMD 6.8 OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW06036R80JNEB.pdf
Availability of CRCW06036R80JNEB
QUANTITY
CRCW06036R80JNEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06036R80JNEB
Internal Part NumberEIS-CRCW06036R80JNEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06036R80JNEB
Related LinksCRCW0603, CRCW06036R80JNEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06036R80JNEB Details Description
Related parts for CRCW06036R80JNEB
WRISTBAND ELASTIC LARGE 4MM datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 230MA 1.7 OHM TH datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 2POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
SW 1NC 1NO SPDT SNAP ACTION 250V datasheet.pdf
LED RED 5/32" HOLE PANEL MOUNT datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf