Vishay/Dale CRCW060373R2FKEAHP
CRCW060373R2FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW060373R2FKEAHP
Brief Description
RES SMD 73.2 OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
CRCW060373R2FKEAHP.pdf
Availability of CRCW060373R2FKEAHP
QUANTITY
CRCW060373R2FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW060373R2FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW060373R2FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)73.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW060373R2FKEAHP
Related LinksCRCW06037, CRCW060373R2FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW060373R2FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW060373R2FKEAHP
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC TRANSLATOR LEVEL 8CH 20TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
FUSE HOLDER BLADE 32V 15A PCB datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWESROTARY datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.4A 150 MOHM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf