Vishay/Dale CRCW060373R2FKTA
CRCW060373R2FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW060373R2FKTA
Brief Description
RES SMD 73.2 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW060373R2FKTA.pdf
Availability of CRCW060373R2FKTA
QUANTITY
CRCW060373R2FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW060373R2FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW060373R2FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)73.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW060373R2FKTA
Related LinksCRCW0603, CRCW060373R2FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW060373R2FKTA Details Description
Related parts for CRCW060373R2FKTA
RES SMD 205K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
C/A 50/125 12FIB PLE MPO datasheet.pdf
CABLE IPASS 36CKT CTRL-BP 0.3M datasheet.pdf
ANT OMNIDIR WIDE 6DBI N MALE datasheet.pdf
GK NICU PTAF PU V0 BELL datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 155MA 4.2 OHM datasheet.pdf
Connector Socket 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PAIR STITCHED VERT HEADER datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 50MA 60V datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf