Vishay/Dale CRCW0603750KFKEAHP
CRCW0603750KFKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0603750KFKEAHP
Brief Description
RES SMD 750K OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
CRCW0603750KFKEAHP.pdf
Availability of CRCW0603750KFKEAHP
QUANTITY
CRCW0603750KFKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0603750KFKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW0603750KFKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0603750KFKEAHP
Related LinksCRCW06037, CRCW0603750KFKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0603750KFKEAHP Details Description
Related parts for CRCW0603750KFKEAHP
IC OPAMP JFET 2MHZ 14SOIC datasheet.pdf
MCU 8-BIT 8K FLASH 32-SDIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 39 OHM 4W 5% RADIAL datasheet.pdf
IC D-CAP CTRLR SYNC BUCK 40VQFN datasheet.pdf
OSC VCOCXO 20.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf