Vishay/Dale CRCW06037K68FKEAHP
CRCW06037K68FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06037K68FKEAHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 7.68K OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
CRCW06037K68FKEAHP.pdf
Availability of CRCW06037K68FKEAHP
QUANTITY
CRCW06037K68FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06037K68FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW06037K68FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.68k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06037K68FKEAHP
Related LinksCRCW06037, CRCW06037K68FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06037K68FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW06037K68FKEAHP
IC OPAMP VFB 70MHZ 8SO datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS VERT 5MM datasheet.pdf
IC FPGA 154 I/O 208PQFP datasheet.pdf
WASHER FLAT M4 NYLON BLACK datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 0.2W S-MINI datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf