Vishay/Dale CRCW06038K87FKEA
CRCW06038K87FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06038K87FKEA
Brief Description
RES SMD 8.87K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW06038K87FKEA.pdf
Availability of CRCW06038K87FKEA
QUANTITY
CRCW06038K87FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06038K87FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW06038K87FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06038K87FKEA
Related LinksCRCW0603, CRCW06038K87FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06038K87FKEA Details Description
Related parts for CRCW06038K87FKEA
DC/DC CONVERTER 2.5V 18W datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 6.3V 10% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 600W datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
LED ORANGE DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
KJB 100C 100#22D PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS SKT datasheet.pdf