Vishay/Dale CRCW06038R06FKTA
CRCW06038R06FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06038R06FKTA
Brief Description
RES SMD 8.06 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW06038R06FKTA.pdf
Availability of CRCW06038R06FKTA
QUANTITY
CRCW06038R06FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06038R06FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW06038R06FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.06
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06038R06FKTA
Related LinksCRCW0603, CRCW06038R06FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06038R06FKTA Details Description
Related parts for CRCW06038R06FKTA
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 0.37A 16QFN datasheet.pdf
RES SMD 86.6K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 229 TYPEA 30POS datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
MOZ 230VUC/230VAC 1A datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf