Vishay/Dale CRCW0603953RFKEAHP
CRCW0603953RFKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0603953RFKEAHP
Brief Description
RES SMD 953 OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
CRCW0603953RFKEAHP.pdf
Availability of CRCW0603953RFKEAHP
QUANTITY
CRCW0603953RFKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0603953RFKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW0603953RFKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)953
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0603953RFKEAHP
Related LinksCRCW06039, CRCW0603953RFKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0603953RFKEAHP Details Description
Related parts for CRCW0603953RFKEAHP
VARISTOR 243V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 104POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CAP CER 100PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 80POS 2.5MM datasheet.pdf
RES SMD 437 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 10A 80V TO-262AA datasheet.pdf