Vishay/Dale CRCW0603976KFKEAHP
CRCW0603976KFKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0603976KFKEAHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 976K OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
CRCW0603976KFKEAHP.pdf
Availability of CRCW0603976KFKEAHP
QUANTITY
CRCW0603976KFKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0603976KFKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW0603976KFKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)976k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0603976KFKEAHP
Related LinksCRCW06039, CRCW0603976KFKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0603976KFKEAHP Details Description
Related parts for CRCW0603976KFKEAHP
FILTER RFI COMPACT R/A .250 3A datasheet.pdf
CONN JUMPER AMC PLUG-PLUG 150MM datasheet.pdf
IC STEREO FILTER DAC 16SSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RIGHT-ANGLE DIP SWITCH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 6W datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf