Vishay/Dale CRCW0805100RDHEAP
CRCW0805100RDHEAP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805100RDHEAP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805100RDHEAP.pdf
Availability of CRCW0805100RDHEAP
QUANTITY
CRCW0805100RDHEAP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805100RDHEAP
Internal Part NumberEIS-CRCW0805100RDHEAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-P
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805100RDHEAP
Related LinksCRCW0805, CRCW0805100RDHEAP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805100RDHEAP Details Description
Related parts for CRCW0805100RDHEAP
RES CHAS MNT 15 OHM 5% 12W datasheet.pdf
IC REG CTRLR ISO PWM CM 8-DIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 20VC SOD523 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 22AWG GRY 1000' datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 8SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
1M RS485 EXTENSION CABLE datasheet.pdf
CONN STRAIN RELIEF FOR RJ45 PLUG datasheet.pdf
MILL3, LINE END TERMINAL RJ45 datasheet.pdf
OB BTS FT 8 ASY datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 2.5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf