Vishay/Dale CRCW080510K2FKTA
CRCW080510K2FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080510K2FKTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10.2K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080510K2FKTA.pdf
Availability of CRCW080510K2FKTA
QUANTITY
CRCW080510K2FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080510K2FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW080510K2FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080510K2FKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW080510K2FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080510K2FKTA Details Description
Related parts for CRCW080510K2FKTA
CONN PLUG 3MM 4POS DL M-N-L PNL datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 132KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS STRAIGHT SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 1.5A DDPAK datasheet.pdf
FUSE DUAL ELEMENT T-LAG 75A 250V datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 2.2M OHM 6SIP datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 264MA 2.16 OHM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 50 OHM 5% 175W datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
47UF 35V 6,3X11 datasheet.pdf