Vishay/Dale CRCW080510K5FKTA
CRCW080510K5FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080510K5FKTA
Brief Description
RES SMD 10.5K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080510K5FKTA.pdf
Availability of CRCW080510K5FKTA
QUANTITY
CRCW080510K5FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080510K5FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW080510K5FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080510K5FKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW080510K5FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080510K5FKTA Details Description
Related parts for CRCW080510K5FKTA
IC TRANSCEIVER 8BIT 24QSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4.25MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
LAMP MAG 5 DIOPTER 115V 45 LEDS datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 140K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 504V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM 10% 1012 datasheet.pdf
FIXED IND 94NH 490MA 630 MOHM datasheet.pdf