Vishay/Dale CRCW080510R7FKTA
CRCW080510R7FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080510R7FKTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10.7 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080510R7FKTA.pdf
Availability of CRCW080510R7FKTA
QUANTITY
CRCW080510R7FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080510R7FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW080510R7FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080510R7FKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW080510R7FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080510R7FKTA Details Description
Related parts for CRCW080510R7FKTA
CONN PC PIN CIRC .046DIA TINLEAD datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS R/A THRU HO datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 2KV X7R 3640 datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 6A P600 datasheet.pdf
RELAY CONT 3PH 480VAC 2A 220VAC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 20LSSOP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
LGH 3,SNGL END LEAD 60 ,-2 YLW datasheet.pdf
CONN DC-4GHZ TERM M BNC datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 10V T/H datasheet.pdf
220UF 16V 10X12MM 125C 2500H datasheet.pdf