Vishay/Dale CRCW080510R7FKTC
CRCW080510R7FKTC picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080510R7FKTC
Brief Description
RES SMD 10.7 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080510R7FKTC.pdf
Availability of CRCW080510R7FKTC
QUANTITY
CRCW080510R7FKTC Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080510R7FKTC
Internal Part NumberEIS-CRCW080510R7FKTC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080510R7FKTC
Related LinksCRCW0805, CRCW080510R7FKTC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080510R7FKTC Details Description
Related parts for CRCW080510R7FKTC
CONV DC/DC 6W SNGL 5V 12V PCB datasheet.pdf
IC A/D CONV 16BIT SAMPLNG 36SSOP datasheet.pdf
INPUT MODULE AC 18MA 5VDC datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/5W CARBON LINEAR datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.5W LEADS datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG INLINE 2POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 1.2NH 420MA 120 MOHM datasheet.pdf
VARISTOR 459V 3.5KA DISC 10.5MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC DSP ARM SOC 1517PBGA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf