Vishay/Dale CRCW0805118RFKEAHP
CRCW0805118RFKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805118RFKEAHP
Brief Description
RES SMD 118 OHM 1% 1/3W 0805
Datasheet Download
CRCW0805118RFKEAHP.pdf
Availability of CRCW0805118RFKEAHP
QUANTITY
CRCW0805118RFKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805118RFKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW0805118RFKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)118
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805118RFKEAHP
Related LinksCRCW08051, CRCW0805118RFKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805118RFKEAHP Details Description
Related parts for CRCW0805118RFKEAHP
RES ARRAY 8 RES 2.7K OHM 1506 datasheet.pdf
IC OPAMP POWER 1.3MHZ TO3-8 datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS SKT datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 0.100 SMD datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 1% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
LED IND RED 24V 5/16" datasheet.pdf
CTV 99C 97#22D 2#8(TWIN) PIN R datasheet.pdf
2.5 kV Isolated RS-485 Transceivers with Integrated Transformer Driver IC datasheet.pdf