Vishay/Dale CRCW0805120MJPTAHR
CRCW0805120MJPTAHR picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805120MJPTAHR
Brief Description
RES SMD 120M OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805120MJPTAHR.pdf
Availability of CRCW0805120MJPTAHR
QUANTITY
CRCW0805120MJPTAHR Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805120MJPTAHR
Internal Part NumberEIS-CRCW0805120MJPTAHR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805120MJPTAHR
Related LinksCRCW08051, CRCW0805120MJPTAHR Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805120MJPTAHR Details Description
Related parts for CRCW0805120MJPTAHR
DSUB CABL-AMP15G/ AE15M / AFP15G datasheet.pdf
HOLDER BATT 9V SNAPIN ALUM PC MT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.9MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS/NEG 10MSOP datasheet.pdf
IC RTC BINARY CNT I2C 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A SOT223 datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf