Vishay/Dale CRCW0805120RJNTC
CRCW0805120RJNTC picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805120RJNTC
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 120 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805120RJNTC.pdf
Availability of CRCW0805120RJNTC
QUANTITY
CRCW0805120RJNTC Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805120RJNTC
Internal Part NumberEIS-CRCW0805120RJNTC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805120RJNTC
Related LinksCRCW0805, CRCW0805120RJNTC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805120RJNTC Details Description
Related parts for CRCW0805120RJNTC
IC LIU E1/T1/J1 QUAD 5V 144-BGA datasheet.pdf
FERRULE RND HANDLE .156"THR BRS datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
IC LINE DRIVER CPE ADSL 8-DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OSC VCXO 433.333MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 150W datasheet.pdf
LED CBI 5MM RED DIFF SGL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf