Vishay/Dale CRCW0805120RJNTC
CRCW0805120RJNTC picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805120RJNTC
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 120 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805120RJNTC.pdf
Availability of CRCW0805120RJNTC
QUANTITY
CRCW0805120RJNTC Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805120RJNTC
Internal Part NumberEIS-CRCW0805120RJNTC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805120RJNTC
Related LinksCRCW0805, CRCW0805120RJNTC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805120RJNTC Details Description
Related parts for CRCW0805120RJNTC
CONN HEADER 12POS 2MM R/A DL PCB datasheet.pdf
SWITCH LIMIT ROLL PLNGR SPDT 10A datasheet.pdf
IC FPGA 310 I/O 672BGA datasheet.pdf
CAP CER 10PF 1KV SL RADIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2.5 BRASS 30MM datasheet.pdf
IC FLASH 128GBIT TBGA datasheet.pdf
TRANS RF 300W LDMOS SOT539B datasheet.pdf
IC SDRAM 512M 143MHZ 54BGA datasheet.pdf
CABLE 2COND 28AWG SHLD 100' datasheet.pdf
RES 7.15M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf