Vishay/Dale CRCW080512R7FKTA
CRCW080512R7FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080512R7FKTA
Brief Description
RES SMD 12.7 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080512R7FKTA.pdf
Availability of CRCW080512R7FKTA
QUANTITY
CRCW080512R7FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080512R7FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW080512R7FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080512R7FKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW080512R7FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080512R7FKTA Details Description
Related parts for CRCW080512R7FKTA
IDC CABLE - MPD30K/MC34G/MPD30K datasheet.pdf
CONN RCPT WATERPROOF 6POS MALE datasheet.pdf
RES SMD 10.7 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP MICA 240PF 1% 100V 1210 datasheet.pdf
CARDEDGE MALE .100 50POS R/A AU datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf