Vishay/Dale CRCW080513R3FKTA
CRCW080513R3FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080513R3FKTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 13.3 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080513R3FKTA.pdf
Availability of CRCW080513R3FKTA
QUANTITY
CRCW080513R3FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080513R3FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW080513R3FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080513R3FKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW080513R3FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080513R3FKTA Details Description
Related parts for CRCW080513R3FKTA
TERM BLOCK PLUG 32POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 3KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
IC GATE NOR 2CH 2-INP 8-XSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 24PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf