Vishay/Dale CRCW0805158KFKTA
CRCW0805158KFKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805158KFKTA
Brief Description
RES SMD 158K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805158KFKTA.pdf
Availability of CRCW0805158KFKTA
QUANTITY
CRCW0805158KFKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805158KFKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW0805158KFKTA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)158k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805158KFKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW0805158KFKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805158KFKTA Details Description
Related parts for CRCW0805158KFKTA
PILOT LIGHT 12V INCAND RECT BLUE datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS STR GOLD T/H datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1A DO204AL datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
RES 165K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 1AWG RED 100' datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB datasheet.pdf
EVAL KIT SENSOR HUB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN MICRO-D PLUG datasheet.pdf
CAP FILM 750PF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf