Vishay/Dale CRCW0805160KFKEAHP
CRCW0805160KFKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805160KFKEAHP
Brief Description
RES SMD 160K OHM 1% 1/3W 0805
Datasheet Download
CRCW0805160KFKEAHP.pdf
Availability of CRCW0805160KFKEAHP
QUANTITY
CRCW0805160KFKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805160KFKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW0805160KFKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805160KFKEAHP
Related LinksCRCW08051, CRCW0805160KFKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805160KFKEAHP Details Description
Related parts for CRCW0805160KFKEAHP
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28DIP datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
FUSE MOD 200A 700V STUD datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN 3.96 W/B HEADER 10POS R/A datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
MINITEK PWR4.2 VT HEADER datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf