Vishay/Dale CRCW0805160KJNEB
CRCW0805160KJNEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805160KJNEB
Brief Description
RES SMD 160K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805160KJNEB.pdf
Availability of CRCW0805160KJNEB
QUANTITY
CRCW0805160KJNEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805160KJNEB
Internal Part NumberEIS-CRCW0805160KJNEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805160KJNEB
Related LinksCRCW0805, CRCW0805160KJNEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805160KJNEB Details Description
Related parts for CRCW0805160KJNEB
IC 4.375V NO PBR 10% SOT223 datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
OSC XO 166.6666MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
Crystal 14.7456MHz 20ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US 3 Lead datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO204AL datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 1.8V datasheet.pdf