Vishay/Dale CRCW0805165KFKEAHP
CRCW0805165KFKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805165KFKEAHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 165K OHM 1% 1/3W 0805
Datasheet Download
CRCW0805165KFKEAHP.pdf
Availability of CRCW0805165KFKEAHP
QUANTITY
CRCW0805165KFKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805165KFKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW0805165KFKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)165k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805165KFKEAHP
Related LinksCRCW08051, CRCW0805165KFKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805165KFKEAHP Details Description
Related parts for CRCW0805165KFKEAHP
TRANS PREBIAS DUAL NPN SMINI6 datasheet.pdf
CONN RECEPT 51POS 1MM SMD GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.25A TO263-5 datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT 16A PIN PLUNGER datasheet.pdf
IC TXRX RS232 INTELLIGNT 20TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 13.8K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
SOCKET CONTACT - SIZE 20 datasheet.pdf
LABEL ID RATINGS 1.88"X1.38" datasheet.pdf