Vishay/Dale CRCW080516K2FKTC
CRCW080516K2FKTC picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080516K2FKTC
Brief Description
RES SMD 16.2K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080516K2FKTC.pdf
Availability of CRCW080516K2FKTC
QUANTITY
CRCW080516K2FKTC Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080516K2FKTC
Internal Part NumberEIS-CRCW080516K2FKTC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)