Vishay/Dale CRCW080516R2FKEA
CRCW080516R2FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080516R2FKEA
Brief Description
RES SMD 16.2 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080516R2FKEA.pdf
Availability of CRCW080516R2FKEA
QUANTITY
CRCW080516R2FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080516R2FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW080516R2FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080516R2FKEA
Related LinksCRCW0805, CRCW080516R2FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080516R2FKEA Details Description
Related parts for CRCW080516R2FKEA
RES SMD 1.5M OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 70POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
OSC XO 18.432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 700MA 100 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
DIODE AVALANCH 1KV 1.6A TO277A datasheet.pdf
8POS,TAB 2.8X0.8,TAB HSG,ASSY datasheet.pdf