Vishay/Dale CRCW0805187KFKEB
CRCW0805187KFKEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805187KFKEB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 187K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805187KFKEB.pdf
Availability of CRCW0805187KFKEB
QUANTITY
CRCW0805187KFKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805187KFKEB
Internal Part NumberEIS-CRCW0805187KFKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)187k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805187KFKEB
Related LinksCRCW0805, CRCW0805187KFKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805187KFKEB Details Description
Related parts for CRCW0805187KFKEB
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 2AG datasheet.pdf
RECEIVER 418MHZ LR SERIES datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 39 OHM 1008 datasheet.pdf
VARISTOR 56V 1KA DISC 16MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 976K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 3K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf