Vishay/Dale CRCW080518K7FKEB
CRCW080518K7FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080518K7FKEB
Brief Description
RES SMD 18.7K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080518K7FKEB.pdf
Availability of CRCW080518K7FKEB
QUANTITY
CRCW080518K7FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080518K7FKEB
Internal Part NumberEIS-CRCW080518K7FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080518K7FKEB
Related LinksCRCW0805, CRCW080518K7FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080518K7FKEB Details Description
Related parts for CRCW080518K7FKEB
LED YELLOW DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 1A 5V datasheet.pdf
FIXED IND 1.6MH 1.5A 1.27 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.4A 100 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HEADER 100PS 4ROW VERT GOLD datasheet.pdf
FILTER SAW 868.3MHZ SMD datasheet.pdf
RES 0.51 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf