Vishay/Dale CRCW08051K18FKEA
CRCW08051K18FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08051K18FKEA
Brief Description
RES SMD 1.18K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08051K18FKEA.pdf
Availability of CRCW08051K18FKEA
QUANTITY
CRCW08051K18FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08051K18FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW08051K18FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08051K18FKEA
Related LinksCRCW0805, CRCW08051K18FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08051K18FKEA Details Description
Related parts for CRCW08051K18FKEA
CONN RING SEALABLE 1/2 10-12AWG datasheet.pdf
CAP CER 33PF 760VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
SAW RESONATR 303.825MHZ SM5035-4 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 3" 6A MED datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
RES SMD 2.03K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.01K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
GRIPPER DUAL PIVOTING KIT 1 datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 220 OHM 14SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf