Vishay/Dale CRCW08051K20FKEA
CRCW08051K20FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08051K20FKEA
Brief Description
RES SMD 1.2K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08051K20FKEA.pdf
Availability of CRCW08051K20FKEA
QUANTITY
CRCW08051K20FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08051K20FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW08051K20FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08051K20FKEA
Related LinksCRCW0805, CRCW08051K20FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08051K20FKEA Details Description
Related parts for CRCW08051K20FKEA
RES SMD 27 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DUAL R-R 16-TSSOP datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 16B 24TQFN datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
MNTG PAD NYL datasheet.pdf
0805 4K7 H62 B-3650 datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE datasheet.pdf
RES SMD 2.37KOHM 0.1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf