Vishay/Dale CRCW08051K21FKTB
CRCW08051K21FKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08051K21FKTB
Brief Description
RES SMD 1.21K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08051K21FKTB.pdf
Availability of CRCW08051K21FKTB
QUANTITY
CRCW08051K21FKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08051K21FKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW08051K21FKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08051K21FKTB
Related LinksCRCW0805, CRCW08051K21FKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08051K21FKTB Details Description
Related parts for CRCW08051K21FKTB
IC REG BOOST ADJ 5A SYNC 32QFN datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR64H/AE64G/HPK64H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 305 TYPE A 31POS datasheet.pdf
IC TXRX FLEXRAY 20-SSOP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES 39 OHM 70W 5% TO247 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 14.3 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf