Vishay/Dale CRCW08051K24FKEAHP
CRCW08051K24FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08051K24FKEAHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.24K OHM 1% 1/3W 0805
Datasheet Download
CRCW08051K24FKEAHP.pdf
Availability of CRCW08051K24FKEAHP
QUANTITY
CRCW08051K24FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08051K24FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW08051K24FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.24k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08051K24FKEAHP
Related LinksCRCW08051, CRCW08051K24FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08051K24FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW08051K24FKEAHP
RES SMD 332K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 220UF 6.3V 2917 datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LVR SPDT 11A QC datasheet.pdf
CAP PMI STOVEPIPE 15/32" BLACK datasheet.pdf
HI RTBLTY EXT MINI SAS CBL ASSY datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
TVS DIODE 85VWM 137VC SMBJ datasheet.pdf
DSUB ACC.I.BODY 15P NUT M3 H7.5 datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf