Vishay/Dale CRCW08051K24FKEAHP
CRCW08051K24FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08051K24FKEAHP
Brief Description
RES SMD 1.24K OHM 1% 1/3W 0805
Datasheet Download
CRCW08051K24FKEAHP.pdf
Availability of CRCW08051K24FKEAHP
QUANTITY
CRCW08051K24FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08051K24FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW08051K24FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.24k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08051K24FKEAHP
Related LinksCRCW08051, CRCW08051K24FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08051K24FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW08051K24FKEAHP
XFRMR LAMINATED 24VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP INV MTP5 datasheet.pdf
RES SMD 14.3K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 70MA SOT223-5 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
DSUB METAL-HOOD 25P SIDE ENTRY datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf