Vishay/Dale CRCW08051K50FKTA
CRCW08051K50FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08051K50FKTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08051K50FKTA.pdf
Availability of CRCW08051K50FKTA
QUANTITY
CRCW08051K50FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08051K50FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW08051K50FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08051K50FKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW08051K50FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08051K50FKTA Details Description
Related parts for CRCW08051K50FKTA
RES 2.5K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 1.1M OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS R/A GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 7.62MM datasheet.pdf
RES 464 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.150" (3.81mm) datasheet.pdf
RES 328 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS CC 15A datasheet.pdf
13P MTA156 HDR ASSY STR AU LF datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf